BIŠÓNIK
Bišónik potrebuje veľa lásky, pozornosti, a v neposlednom rade veľa času na starostlivosť o jeho srsť. Pokiaľ na tohoto psíka nebudete mať dostatok času, zaobstarajte si iné plemeno.
Dotkni sa bišonika, a trochu si sa dotkol neba,
drž bišonka v náručí, a držal si celý svet,
miluj bišonka, a budeš milovať navždy život.
Viac sa môžete dočítať v knihe BIŠON FRISE od Jarmily a Jany Křečkových




BIŠÓNIK - BICHON A´ POIL FRISÉ – FRANCÚZSKY BICHON
HISTÓRIA PLEMENA
Bišónik patrí preukázateľne medzi tzv. „kučeravé biele psíky“, ktoré existovali už v staroveku. Ich pôvod pramení zo stredomoria. Podľa niektorých autorov je súčasný bišónik potomkom psov, ktorých v 14. storočí priviezli talianski moreplavci späť na európsky kontinent z Kanárskych ostrovov. Rozšírenie tohto pôvabného psíka podporila obľuba v aristokratických kruhoch Francúzska a Talianska. Boli ozdobou kráľovských dvorov, kde boli vyčesávaní a parfúmovaní. Francúzska revolúcia zapríčinila nielen úpadok aristokracie, ale aj obľúbenosť bišónika. Bišónik vymenil život v palácoch za život na ulici ako doprovod pouličných hudobníkov, artistov, dokonca aj slepcov. Počet týchto psov poklesol hlavne v období 1. svetovej vojny. Novodobá história bišónikov začína až medzi dvoma svetovými vojnami zásluhou francúzskych a belgických chovateľov.
Štandardné znaky tohto plemena sa ustálili v roku 1933, keď dostal psík názov, ktorý sa používa aj dnes – BICHON A´ POIL FRISÉ. Číslo štandardu FCI 215, krajina pôvodu Belgicko/Francúzsko. Štandard spísala v roku 1933 Madam Abadie, majiteľka Steren Vor Kennels a v roku 1934 bolo plemeno zaregistrované. Do USA sa dostal v roku 1955 a zaregistrovaný bol v roku 1973. Dnes je známy a rozšírený po celom svete.
POVAHA
Bišónik bol oddávna chovaný ako spoločenské plemeno. Od toho sa ovíja aj jeho povaha. Je milý, priateľský, odvážny. Doma je pokojný, neustále vyhľadáva vašu spoločnosť. Pozorný ale nie otravný. Snaží sa čo najviac času tráviť v prítomnosti svojho majiteľa a jeho rodiny. Rýchlo si zvykne na váš kolobeh a vie byť smutný, keď ho opúšťate na dlhšiu dobu. Niekedy môže odmietať aj jesť. Váš príchod domov prežíva veľmi emotívne radostným vítaním. Vo výchove musíte byť dôslední od prvého dňa čo si šteniatko prinesiete domov. Nemôžete mu raz niečo povoliť a potom zakázať. Veľmi ťažko nesie nespravodlivé potrestanie. Nevynucuje si pobyt vonku, keď sa rozhodnete byť celý deň doma. V pohode sa prispôsobí vášmu režimu. Vonku je veselý, živý, rád behá a zbožňuje rôzne hry. Mnohí veľmi radi aportujú. Nevyhľadáva konflikty s inými psíkmi. Zvláda aj dlhé prechádzky bez náznaku námahy. Musíme mať ale na pamäti, že bišónik je v prvom rade bytovým psíkom. Aj keď je držaný v dome, rád strieda pobyt vonku a pobytom dnu a večer sa bude snažiť uložiť na spánok vo vašej blízkosti. Najradšej zalezie do postele, kde vás toto pôvabné psie klbko dokáže zahrievať celú noc.
STAROSTLIVOSŤ
Keď chceme, aby vyzeral ako z inej dimenzie a mal atraktívny vzhľad pripomínajúci labutienku, vyžaduje jeho srsť pravidelné prečesávanie, kúpanie, fénovanie. Je dôležité denne kontrolovať srsť na nohách, aby v nej neostali zbytky trávy, ktorá spôsobí vytvorenie dredu, ktorý sa stále nabaľuje. Psíka treba učiť na česanie od útleho veku. Tiež treba kontrolovať srsť pod očami. U niektorých psíkov je slzenie intenzívnejšie, čo spôsobuje farbenie srsti do hrdzava. Dnes je na trhu množstvo prostriedkov ktorými sa to dá regulovať. Pri silnom slzení radšej navštívte veterinára. Bišónika je možné počas celého života držať na suchom granulovanom krmive, najlepšie niektorého zo superprémiovej rady. Bišóniky obľubujú ovocie, zeleninu, v období výmeny zúbkov medzi 4 až 8 mesiacom je vhodné dávať rôzne žuvacie kostičky, aby sa zabránilo ohrýzaniu nábytku v byte.
U bišónika je skutočne najväčším problémom česanie. Bišónika ale tým nádherným atraktívnym psíkom robí práve nadýchaná, načesaná, snehobiela srsť, čím sa vyníma z davu. Takže koho nebaví česanie nech si bišónika nekupuje. Nespoliehajme sa ani že naše dieťa učeše psíka. Treba na to aj trochu sily. Nehovorte si, veď ho raz za mesiac zavedieme do salónu. Ani tam nedokážu urobiť zázrak s domotanou zadrejdovanou srsťou. Čo je ale jeho veľkou výhodou, že bišónik nepĺzne. To znamená, že nezanecháva po každom otrasení chlpy po celom byte. Bišónik je pomerne zdravé plemeno dožívajúce sa dlhovekosti. Nie sú výnimkou 13 – 15 ročné psíky. Takže kúpu si treba dobre zvážiť, že či aj po odchode detí z domu sa mu dokážeme venovať.
CHOV - VÝSTAVY
U nás na Slovensku máme Slovenský Bišon Klub, v ktorom sú registrované všetky psíky a sučky zaradené do chovu. Tieto zvieratá musia absolvovať bonitáciu, kde sa posúdia parametre psíka, ako výška, dĺžka, chrup, pohyb, srsť, stavba tela, uhlenie končatín, tvar oka a najnovšie aj luxácie pately (ktoré zatiaľ nie je povinné) a tiež povaha. Bonitácia sa robí raz za život. Môžu sa jej zúčastniť zvieratá od 12 mesiacov. K zaradeniu do chovu je potrebné absolvovať jednu výstavu na úrovni, klubovej, špeciálnej alebo národnej, na ktorej je potrebné získať známku s hodnotením aspoň veľmi dobrý.
Ten kto sa rozhodne kúpiť si šteniatko bez preukazu pôvodu, vždy riskuje, že to s bišónikom nebude mať nič spoločné. V dospelosti to bude jednoducho nejaký biely psík, ak sa tej dospelosti vôbec dožije, lebo čoraz častejšie as stretávame a hlavne sa s tým stretávajú veterinári, že k nim prichádzajú majitelia s malým šteniatkom v zlom zdravotnom stave, ktoré sa často nedá už ani zachrániť. Šteniatka s preukazom pôvodu a ich matka sú kontrolované veterinárom, pravidelne zbavované parazitov pred očkovaním. V 6 týždňoch je kontrolovaný veterinárom ich zdravotný stav a sú očkované a čipované. Do veku 3 mesiacov je očkovanie opakované ešte dvakrát, kvôli postupnému vytvorenieu imunity voči ochoreniam, ako je parvoviróza, hapatitída, leptospiróza. A podľa smerníc EU sa v treťom mesiaci vakcinuje aj besnota. Len ťažko je uveriteľné, žeby toto všetko absolvovali šteniatka bez preukazu pôvodu, hlavne keď sa v dnešnej dobe stretávame s obrovským množstvom tzv. množiteľov.